Udělej si sám

а nezapomeň ukázat ostatním

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Stručný přehled USB zvukové karty SJ-588

Hodnocení uživatelů: / 6
NejhoršíNejlepší 

V našem městě není žádný obchod s elektronickými součástkami, takže když něco potřebuješ, musíte spolu ze svými přáteli a kolegy "nashromáždit" vaše potřeby a pak přes poštu najednou objednat, třeba z Farnelu.

Rozhodl jsem se pro svůj stolní notebook postavit Dongle USB-zvukovku na základě obvodu PCM2912, sestavil seznam komponent a odeslal kolegovi. Ten pak, když mně potkal, zeptal se s údivem, na co vyhazuji deset dolarů za jeden čip, vždyť číňané rubají funkčně stejné přístroje za $2? On si podobnou zvukovku jednou koupil pro Skype a další den mi přinesl mi "na otestování." Vypadá takto:

SJ-588-1

Docela hezká krabička. Za provozu se sviti, a křivá nálepka na spodku ani není vidět:

SJ-588-2

Ale to už trošičku předbíhám, protože v práci na internetu se mi ještě podařilo seznámit se s recenzi některých uživatelů tohoto zařízení. Pár komentářů, které jsem si dokonce uložil: "o něco horší než PCM2902", nebo "…někdo výše napsal, že má zvuk jako AC97 — není to tak — zvuk je lepší než u mnoha zvukovek, velmi čistý a má větší objem, a v porovnání s klasickou zvukovkou v mém MacBooku zvuk mnohem lepší a čistší". Tak se podíváme.

Připojíme k zesilovači, jeho výkon nastavíme cca na 20% (a v reproduktorech je úplně ticho, naprosto super!), vezmeme známé CD, stiskněte PLAY a vzápětí se z reproduktorů slyšet cvaknutí, následované zavedením melodii. PAUSE — znovu cvaknutí! No, pokud na výstupu zesilovače není žádný kondik, samozřejmě že bude tam stejnosměrné napětí (které, mimochodem, je křivý — 2 V místo 2,5 V)

Tak nic, já ten kondik mám v zesilovači. Zase PLAY a zase pokusíme se uslyšet ten "čistý" a "objemný" zvuk.

Nebudu Vás unavovat, řeknu rovnou, že ani jedno, ani druhé není tam slyšet. Šmejd, naprosto šmejd. Plochý, prázdný, špinavý, bezduchý zvuk. Ale to není všechno.

Po přidání hlasitosti na cca 30—40% najednou mi spadl zesilovač do "havárii". Po ztlumeni na původních 20% — se probouzí. S nejhorší obavy píchnul jsem osciloskopem na výstup zvukovky — v režimu mlčení je absolutně ticho, ale co se děje při přehrávání Digital Zero:

SJ-588-3

Docela dobrý obdélník frekvenci 48kHz a amplitudou cca 4,5 V kromě zaměření na Hi-End (žádný oversampling! jj) hovoří o absenci naprosto žádného filtrování. Úroveň analogového signálu amplitudy 0,5 V bude méně o 20Lg(0,5/4,5)=-19 dB!!! Můžete se podívat, jak to vypadá (při přehrávání sinusu 1kHz/-6 dB):

SJ-588-4

Prosím Vás, můžete mi ten sinus ukázat???

Dokonce i šílená intermodulace v tomto případě dává cestu jinému problému — nebezpečí odpálení výškového repraku, protože vysoce kvalitní moderní zesilovače mají šířku pásma mnohem vice, než 48 kHz. Aj vstupní RC filtr s 6 dB/oct. nepomůže.

Pro Skype se sluchátky... to bych ještě chápal. Sice to trošičku chrčí, ale komunikovat se dá. Další smysl kupovat toto zařízení, a to i za 2 dolary já nevidím. Osobně já jsem nechal pro Skype vestavěnou zvukovku  a pro hudbu — zmíněný na začátku DAC na základě PCM2912A.

Chraňte tweetery, poslouchejte kvalitní zvuk. Dva dolary za to nestojí.

 

PS. Jo, teď si vzpomínám, viděl jsem na internetu jednoho typka přeprodávat stejnou zvukovku za 30 dolarů :)

 

Komentáře  

 
# ramb 2012-02-24 09:25
Znám tuto zvukovku, je to pěkný šmejd
 

Nemáte práva psát komentáře. Zaregistrujte se, prosím.